Osobnosti

Franz GRUSS (*3.6.1891 Kraslice +28.9.1979 Matrei v Rakousku), malíř, kreslíř a sochař
Umělecké vzdělání získal ve Vídni. Přestože měl mnohé úspěchy i v cizině, vrátil se domů a od roku 1924 žil na samotě ve Stříbrní (údolí Nancy). Věnoval se především krajinotvorbě, ale i válečným a sociálním tématům. Používal olej, litografii, křídu i akvarel. Byl vynikajícím kreslířem. Účastnil se mnoha výstav (Karlovy Vary, Teplice, Liberec, Most, Vídeň nebo Vratislav). Získal ceny v soutěžích (soutěž na fresku pro památník padlým obětem 1. světové války v Chebu u kostela sv. Kláry – obě první ceny, cena Nordgauehrenplakette. S jeho pracemi se již bohužel na území Kraslicka nesetkáme. Chmurně dopadlo i jeho místo pobytu, z chaty zůstaly jen základy. Po 2. světové válce se odstěhoval do Rakouska.

Roland DÖRFLER (*14.2.1926 Stříbrná + ?), malíř a ilustrátor
Vystudoval učitelství v Chebu a umělecké vzdělání získal v Norimberku a Stuttgartu. Od roku 1965 byl profesorem na vysoké umělecké škole v Braunschweigu. Přestože jsou jeho obrazy v řadě světových galerií i soukromých sbírkách (např. galerie v německém Řezně), u nás jsme žádné nenašli. Četné jsou knižní ilustrace.

Jan ŠTVÁN (*18.5.1958 Kraslice), hudebník, dirigent
Ve Stříbrné žil od svého narození,jeho otec byl ředitelem místní základní školy, matka učitelkou a později ředitelkou školy v přírodě. Vystudoval gymnázium v Sokolově, konzervatoř a AMU v Praze, dále studoval v Sieně u Ganadije Rožděstvěnského, ve Stuttgartu i v USA. Jako dirigent nastoupil v Severočeské filharmonii v Teplicích, působil i ve Státní opeře Praha, v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Hostoval i v zahraničí – Evropa, Israel. Podílel se na obnovení operních představení v přírodním divadle v Lokti v roce 2000.

Karel VEDRAL (*24.10.1937 Praha +4. 7. 2008 Kraslice), malíř, kreslíř, konstruktér
Přestože byl pan Vedral vzděláním amatér, jeho dílo amatérské není. Žil v Kraslicích, ale v jeho obrazech, kresbách či grafice najdeme mnoho motivů z okolí Stříbrné, Mnozí jej potkávali při jeho cestách za náměty po Krušných horách nebo v galerii G v Kraslicích. Svými kresbami obohatil i kroniku naší obce.