Rok 2002

8. listopadRáno bylo vše nádherně posypáno bílým studeným sněhem. Paní zima se hlásí a přebírá svou moc.Příroda se ponořila do dlouhého spánku.
1. listopadVelmi významný den. Jako v celé republice začaly i tady volby do zastupitelstva obce.Než se otevřely dveře volební místnosti, došlo v naší obci k velkému a slavnému okamžiku. Byla zde uzavřena svatba. „Ano“ si zde řekli pan Petr Uhlík a Sabina Schäfferová přesně v poledne.Byla to první svatba od roku 1945 která se zde v naší obci konala.
25. říjenJako již každoročně i letos proběhlo zábavné odpoledne pro důchodce, kde k poslechu i tanci zahráli místní občané, manželé Homolkovi a pěvecký soubor Heimatchor z Kraslic. Kulturní vložkou bylo vystoupení dětí z obce, kteří hráli na různé hudební nástroje.
15. říjenPřevzaté práce na rekonstrukci domu čp. 376. v celkové hodnotě 320.945,30 Kč. Domek, ve kterém jsou dvě bytové jednotky a provozovna kadeřnictví byl zateplen a omítnut mnichovskou omítkou. Štíty pobité palubkami a přední strana domku obložená dlažbou. Ministerstvo pro místní rozvoj tuto akci dotovalo 160 tis. korunami a zbylých 160 tisíc korun bylo z rozpočtu obce. Že tento rodinný domek již obci, která je vlastníkem objektu, ostudu nedělá, vám přiblíží fotografie.
4. říjenUvedená firma vyvolala se všemi občany, kterých se problematika hlučnosti obrábění kovů týká jednání, společně se svými zástupci a zástupci obce a stavebního úřadu Kraslice. Na jednání bylo dohodnuto, že do 31. 12. 2003 si firma najde vyhovující objekt a práci v domě čp. 574 ukončí. Již dnes je pravdou, že práce v této dílně skončily a firma se dne 18. 11. 2002 odstěhovala do jiných prostor.
16. záříPodala část občanů (10) stížnost na provoz dílny firmy GUEWO s.r.o. v čp.574 – dílna na obrábění kovů. Stížnost byla na hluk, nakládání a vykládání materiálu z aut v brzkých ranních hodinách.
24. záříPředána peněžní výpomoc městu Švihov, které bylo postiženo záplavami v srpnu. Celkovou částku 34.180,- Kč předal starostovi města Švihova panu Václavu Petrusovi, starosta obce Stříbrná Boris Jirsík, místostarosta Jiří Humler a vedoucí penzionu Márty Martina Dimmerová.
21. záříSetkání po 40 letech. Žáci prvního devítiletého studia na ZŠ se setkali po 40 letech. Oslava proběhla v restauraci Pod Domácím vrchem ve Stříbrné, kde bylo vše připravené, nálada byla výborná. Ze všech 18 žáků, kteří v r. 1962 opustili školní lavice se sešlo celkem 9 žáků a 1 učitelka.
20. záříNa penzionu Márty hostovala pražská skupina Pacifik – mediálním partnerem této akce byl Sokolovský deník, který pro předplatitele připravil soutěž o vstupenky zdarma.
13. září„Srdce nad vodou“ – pod tímto názvem se uskutečnil na penzionu Márty humanitární koncert pro postižené povodněmi. Bylo vybráno celkem 14.180,- Kč. K této částce zastupitelé obce odsouhlasili přidání částky 20.000,- Kč z rozpočtu obce a schválili návrh – celou částku předat městu Švihov.
12. srpnaV důsledku povodní, které se začínaly objevovat i naší obci, starosta vyhlásil na dvou místech první stupeň povodňové aktivity. Upozornil obyvatele bydlící v oblasti „Amerika“ a „Anger“, aby byli v pohotovosti a zabezpečili sklepy proti velké vodě. Vše proběhlo bez problémů. K žádnému poškození a zatopení vodou nedošlo.
20. červenceNa pensionu Márty se konají pivní slavnosti spojené s TRUCK FESTem. Hrála zde skupina Hága, vystoupila skupina historického šermu, probíhaly atrakce pro děti, byly zde stánky, střelnice.
8. červenceVoda ve vodovodním řadu přestala v horní části Stříbrné téct. VOSS vyčistil přítoky do studen. Do vodojemů se začíná cisternou navážet pitná voda. Obecní úřad vyhlásil v důsledku jejího nedostatku, šetření. Celý týden probíhala kontrola vodovodního řadu, měřidel a přípojek. Od 10. 8. vody opět dostatek.
7. červenceObjevuje se nízký tlak ve vodovodním řadu.
21.-22. červnaII. Ročník country festivalu „Stříbrná rosa“. Počasí tentokrát přálo. Bylo teplo, sluníčko vydrželo přes oba dva dny, i když to v pátek vypadalo, že se opět přižene déšť s bouřkou. Účast ohromná, nálada výborná.
11. červnaByly zahájeny práce na plynofikaci obce. Začaly výkopové práce v horní části Stříbrné směrem od Špičáku – vedlejší úseky – důvod: co nejméně se dostat do hlavní komunikace, jelikož bychom zaplatili jako obec 1.000,- Kč za 1m položeného kabelu v komunikaci za věcné břemeno. Průběžné informace na úřední desce – informační servis.
8. červnaAni deštivé počasí nevadilo již X. ročníku tradiční poutě. Dechová hudba Horalka opět zahrála a vystřídala se s vystoupením mažoretek a večer pak se skupinou Ulice. Pro děti zde byl kolotoč a střelnice, pro dospělé stánky s občerstvením a drobnými předměty.
7.-8. červnaŘádění vandalů – neznámý pachatel této noci poškodil na čp. 549 fasádu modrou a hnědou barvou. Majitelé byli zrovna na dovolené. Celou věc má ve vyšetřování policie.
1. červnaOslava MDD
30. květnaObec předložila Parlamentu ČR Praha, podvýbor pro heraldiku a vexilologii žádost o chválení návrhu symbolů obce -znaku a praporu.Návrhy byly předem prokonsultovány s PhDr. Janem Pelantem CSc., členem podvýboru Parlamentu ČR, který se podílel na jejich tvorbě.. Autorem původních návrhů je pan Václav Kotěšovec z Kraslic.
květenCelý měsíc probíhala jednání okolo stavby a financování plynovodu Bublava-Stříbrná.
1. květnaOpět otevřen po menší rekonstrukci penzion Márty.
30. dubnaPálení čarodějnic – tak jako každoročně i letos se konal lampiónový průvod s muzikou a u penzionu Márty byl zapálen oheň. Byla zde upálena čarodějnice, poté se opékaly vuřty a probíhala zábava. I tentokrát se účastnilo mnoho dětí, k čemuž přispěly i děti ze zdejší školy v přírodě.
20. dubnaSPOZ – Vítání nově narozeného občánka – Nikoly Synkové.
2. dubnaPři silnici v dolní části Stříbrné došlo ke kácení tří vzrostlých javorů. Jeden javor zasahoval do elektrického vedení. Proto se také vyskytl menší problém. Při pádu stromu, jenž byl řezán za pomoci autojeřábu, však zasál toto elektrické vedení, které přetrhl. Práce na opravě elektrického vedení trvala několik hodin a část Stříbrné byla bez elektrického proudu do pozdního odpoledne. Práce zajišťovala Správa a údržba silnic na své komunikaci, kde se tyto stromy nacházely.
1. dubnaOd tohoto data je novým nájemcem budovy č. e. 75 paní Martina Dimmerová, která byla na Pensionu Márty zaměstnaná a vlastně všechny hudební akce, které se zde konaly a budou zajisté konat i v budoucnu jsou její zásluha. Po celý duben se budou konat přípravy na festival country hudby a drobnější opravy a úpravy vnitřního zařízení budovy. Proto je tento pension z provozních důvodů uzavřen.
30. dubnaFirma Mašín Praha ukončila ekonomický pronájem budovy č.e. 75 (Pension Márty).
18. březenNa obecním úřadě byla umístěna pokladnička na veřejnou sbírku, která je určena k zakoupení rentgenového přístroje pro Polikliniku v Kraslicích a bude sloužit všem občanům z okolních obcí.
14. březnaOpět ve Stříbrné – písničkáři Vojta Kiďák Tomáško společně s Ríšou Melicharem přijeli znovu pobavit hudbou i slovem obecenstvo nejen naší obce, ale i blízkého okolí.
22. únoraNa Pensionu Márty se konal koncert, který byl v duchu country hudby.Všichni přítomní, bylo jich kolem stovky si zazpívali s Wabi Daňkem a Milošem Dvořáčkem. Obohacením koncertu bylo vystoupení první dámy country paní Věry Martinové se svou sestrou Lenkou. Večer byl pohodový a i když venku bylo, že by jak se říká, psa nevyhnal, uvnitř sálu bylo přívětivě a skvělá nálada. Škoda, že je sál tak malý a nemůže pojmout více návštěvníků.
9. únoraI když se potýkáme s nedostatkem sněhu, konaly se závody v běhu na lyžích na 10 km „Stříbrná stopa“. Závodů se zúčastnilo celkem 24 závodníků z různých míst republiky. Na stupně vítězů se postavili: 1. Jaroslav Pelant, 2. dr. Ján Izák, 3. Tomáš Beran. Podrobnější informace najdete na stránce TJ Horal Stříbrná.
30. lednaNa hlavní silnici se objevila dvě divoká prasata. Bylo s podivem, že se vydala mezi lidská obydlí – buď jsou hladová, nebo mají vzteklinu.Aby nedošlo k nějakému neštěstí, byla zastřelena místním myslivcem. Druhý den jsme se dověděli, že byla ochočená, jelikož je choval jeden občan ze sousední vesnice.
29. lednaV naší obci nedošlo k záplavám a loni postavený most prodělal první zkoušku velké vody – vydržel!
29. lednaDnes bylo krásně. Teploty se pohybovaly okolo 13 0 C. Sníh již skoro není, Lyžařské vleky zejí prázdnotou. Zima však ještě nekončí.
27. lednaCelý den a noc pršelo, bylo slyšet hučení větru. Předvídaná vichřice se nám vyhnula.
26. lednaZačalo se oteplovat a nastalo velké a rychlé tání sněhu.
18. lednaNa pensionu Márty se představila skupina Roháči z Lokte. Fanoušci si poslechli nejen staré skladby, ale i písně z jejich nového alba, které vydali těsně před Vánocemi. Jako předkapela zahrála kraslická skupina Švorc.
6. lednaTento den se zapíše do kroniky jako černý. Na sjezdovce došlo k úrazu, po kterém byl lyžař převezen helikoptérou do plzeňské nemocnice s těžkým úrazem hlavy, když v plné rychlosti narazil do stromu.
1. lednaOpět se šlapalo na Špičák. Po silvestrovské noci to byla dobrá vzpruha.Když přišli první účastníci, vítali je němečtí turisté, kteří zde pod stany přespali. Účastníci novoročního výšlapu se mohli pokochat krásou okolní zasněžené přírody. Zahráli si na kytaru a zazpívali. A pro zahřátí se podával horký čaj a teplé vuřty. Jako atrakci považovali přítomni svezení se na koni, se kterým přišel jeden z místních občanů. Kdo měl zájem dostat se až na samý vrchol Špičáku, musel letos pro velký příval sněhu pouze na běžkách. Výšlapu se zúčastnilo okolo 200 lidí.